Amy'nin Radyosu

21 Ekim 2015 Çarşamba

Gintama İnceleme [Kısım 2]

Tekrar merhaba;

Gintama incelemesinin ikinci kısmı ile karşınızdayım. Özetleyecek olursak seri incelemesine karakterler üzerinden gidiyorduk ve karakter bakımından kalabalık bir seri olduğu için gruplandırarak gitmiştik. Karakterleri Yorozuya Ekibi, Shinsengumi, Konu Komşu ve Kötüler olarak dört gruba ayırmış ve Konu Komşu Tayfasının yarısında kalmıştık. Tsukuyo ile başlayacağız bu bölüme :)


TsukuyoSerideki bir diğer bayan ninja karakter... Tsukuyo seriye 139. bölümden itibaren başlayan Yoshiwara arc ile katılır ve kalıcı karakter olarak kalır.

Yoshiwara Edoda kurulu bir yer altı şehiridir. Her türlü pislik ve fuhuşun döndüğü bir gece alem şehridir. Yoshiwara'nın düzenini ve huzurunu korumayı hedefleyen Hyakka adlı kadın ninja birliğinin kurucusudur. Tsukuyo müşteri çekemeyen ya da müsterilerden hamile kalıp kaçamayan kadınları öldürmek yerine onların yüzüne bir yara bırakarak bu grubu kurmuştur.


Hemen geçmişine geçelim. Fakir bir köyde küçük bir kız çocuğu iken kaçırılıp Yoshiwara'da hayat kadını olsun diye satılmıştır. Ancak karakterimiz hayat kadını olmamak için kendisine sol gözünün üstünden yanağına kadar inen bir yara yapıp Jiraiya adlı bir ninja ustasından ders alarak Yoshiwara'nın gardiyanı olmuştur.Tsukuyo bence serideki en güzel kadın karakter. Ufak bir sake kadehi ile zilzurna sarhoşluğunu ve bu sarhoşluk sırasında Gintoki'ye yaptığı zorbalığı saymazsak normal karakterlerden birisi sayılabilir. Hafif bir tsunderelik de mevcut :)

Gintoki-Tsukuyo yakıştırmalarını çok görür ve duyarsınız. Bence de yakışıyorlar :)

HinowaHinowa yanlış bilmiyorsam “ay çiçeği” demek. Hinowa “Yoshiwara'nın Güneşi” lakabı ile bu dönemin en güzel en yetenekli kontezanı(hayat kadının bir kibar versiyonu)dır. Ancak kendisinin ve bakışlarının güzelliği sebebi bile Yoshiwara'nın gece kralı Housen tarafından sadece kendisine alıkonulmuştur. Hatta kaçıp gitmesin diye aşil tendonları kesilmiştir. Seride Yoshiwara arcın son bölümlerine kadar bunu bilemiyor sonrasında şok oluyorsunuz. Devamında da tekerlekli sandalyede göreceğimiz karakterimizin Tsukuyo ile derin bir geçmişi var. Çocukken sürekli dikbaşlılık yapıp açıkla cezalandırılan Tsukuyo'ya ablalık yapmış bir cesur ablamız.

SeitaSeita babası belli olmayan bir kortezan çocuğudur. Kendisine bakan yaşlı bir adam tarafından kendisine Hinowa'nın çocuğu olduğu söylenmiştir. Bunun üzerine annesini her gün görmeye çalışan Seita, Yoshiwara arcta seriye katılır.Yagyuu KyubeiYagyuu arc ile seriye katılan karakterimiz. Yagyuu adlı ünlü bir kılıç ustası klanına aittir. Nesilden nesile aile reisleri erkek olan bu kısa boylu klanın tek ve biricik bayan varisidir. Bu yüzden aile tarafından erkek gibi yetiştirilmiştir. Seride ilk ortaya çıktığında da kendisini erkek zannetmekteyiz.Shimura Tae'nin çocukluk arkadaşıdır ancak kendisi ona hayrandır. Otae san'ın fiziksel güçlülüğü ve nazik kalbi nedeni ile hep onun gibi olmak istemiştir. Yetiştirme sebebi ile davranış ve duygular açısından iki cinsiyet arasında bocalamaktadır. Serideki en iyi kılıç kulanan bayan karakterdir bana göre.Toujou AyumuYagyuu klan gardiyanları Shitennou'nun lideridir. Pokemondaki Brok gibi kısık gözlü olan karakterimiz efendisi Kyubei'e aşırı derecede düşkündür. Hatta sapıkça diyebiliriz.

Aslında bunun da altında yatan bir sebep var. Ailesi Kyubei'in erkek gibi davranması için onu zorlarken çok tanık olmuş ve onun kız gibi hissetmesi için elinden geleni yapmaktadır. Muhtemelen o sapıksılığının nedeni de o :)Matsudaira KatakurikoEdo'nun polis departman amiridir. Dolayısı ile Shinsengumi gibi bir çok polis birliğinin bağlı olduğu yöneticidir.

Polis amirinden çok ağzında sigarası yuvarlak güneş gözlüğü ve konuşma şekli ile bir yakuza patronuna benzemektedir :D

Aslında ergenlik dönemindeki tatlı kızı Kuriko'ya çok düşkün bir aile babasıdır. Kızı ile ilgili bölümlerde işin içine Shinsengumi'yi de karıştırdığı için çok eğleneceksiniz :D
Tokugawa Shige Shige (Shogun sama)Serinin en yiğit adamlarından birisi :D Uzaylı istilasından sonra ülke yönetiminin başına geçmiş genç hükümet yöneticisi baş general!Ama Yorozuya ekibi yüzünden o kadar rezil komedi aracı olur ki adama acımamak elde değil. Genelde Matsudaira'dan dışarda sokaklarda kılık değiştirip gezmek ister. Ancak karı kız düşkünü olan polis amirimiz onu Yorozuya'nın yeni girdiği iş yerinde onlara bırakarak kaçar. Sonra gör Shogunsamanın acınası halini...

Aslında cidden ideal bir Japon yöneticisi. İyi bir samuray. Tabi ki karanlık devlet işleri için toy ve fazla saf yürekli :)Soyo HimeKaguranın biricik soylu arkadaşı :) Shogun'un küçük kız kardeşi :)

Belli arc ve bölümlerde görünen karakterimiz için denilecek pek bir şey yok aslında :DSakamato TatsumaBüyük bir uzay ticaretçisi... Dev ticaret gemileri olan tanınmış bir iş adamı...

Alakası yok! Adam kusmaktan ve hıhahaha hıhahaha diye gülmekten başka bir şey bilmiyor :DGeçmişi: Sakata Gintoki ile İstila Direniş Savaşı'nda savaşmış bir denizci oğlu. Genelde opening videolarındaki flashbacklerde birlikte savaşırken görüyoruz ancak daha çok savaşa silah tedarik ederek destek vermiş.


MutsuSakamoto'nun ticaret gemilerinde ikinci kaptan. Şu sıralar yayınlanan arcta (25 -26. bölüm) hakkında daha çok bilgi edindiğimiz karakterimiz önceden bir uzay korsanının kızıymış. Baba mesleği yapmak zorunda olan karakterimiz Sakamoto ile tanışınca hayatı değişmiş.

Mutsu da aslında normal sayılan bir karakter. Sakamoto'nun sorumsuzluklarına çok acımasız şekilde ceza verse de seride genelde ciddi bir havası var.

Hiraga GengaiKabuchi bölgesinin mucidi yaşlı bir robot tamircisi. Oğlu İstila Direniş Savaşına katılmış ve orda ölmüş kimsesiz bir komşu.

Aslında basit bir robot tamircisi değil. Başlı başına mucit bir adam :D Ancak enteresan şeyler icat etmesi sıkıntı :DHedoroYorozuya'nın uzaylı komşusu. Dış görünüş ön yargısının en tipik örneği. Dev vücudu, muhteşem ötesi gücü ve çirkin suratı nedeni ile insanlığı yok etmeye gelmiş bir uzaylıya benzemekte. Ancak aşırı derecede saygılı ve doğasever humanist bir canlı.Prens HataBir gezegenin şımartılmış aptal prensidir. Hobisi gördüğü hayvanları almak ve biriktirmektir. Seride çok nadir gördüğünüz bir karakter ancak değinmeden geçemeyeceğim :)


Ve ve ve
Anlatırken en çok zevk alacağım o yüzden en sonra koyduğum konu komşu grubunun son mensupları:

Katsura KotaruSerideki en favori karakterim. Orjinalliğin ve salaklığın bir başka emsalsiz örneği! Gintama'daki en bilindik repliğin sahibi:

- Zura ja nai! Katsura da!Bildiğimiz kadarı ile lakabı Zura... Ancak kendisi bu lakap ile hitap edene yukarıdaki repliği ve binbir türlü saçmalığı söyleyebiliyor :DKatsura Kotaru için Gintoki'nin çocukluk arkadaşı diyebiliriz. O da Gintoki gibi Yoshida Shouyou tarafından dojoya alınıp eğitilmiş. İstila Direniş Savaşı'nda Gintoki ile beraber savaşmış iyi bir samuray. İstila Direniş Örgütü'nü hala devam ettiren bir lider. Hükümet tarafından kırmızı bültenle aranmakta. Gerçi hemen her bölümde dipdibeler ya olsun :DHani anlatmaya çalışayım diyorum aklıma gelen ilk sıfat saf ikinci ve son sıfat da salak oluşu. Animede hiç beklemediğin bir yerde aniden bir şey yapması ya anlatamıyorum işte öyle anlatılmaz bir karakter. Ha bir de geri kafalı olduğunu söyleyebiliriz. Ufak bir örnek vereyim son teknoloji sınırlı sayıda üretilmiş bir oyun cihazı için metrelerce kuyruğa giren tüm karakterlerimiz... İçlerinde bizimki de mevcut. Ancak kendisi Mario oynayabileceği bir atari almaya gelmiş :DKişilik ve davranış olarak saf ve şerefli bir samuray... Ancak yanlış ve absürt şeylerin şerefini taşıyor :DKedi arc'ta özellikle gönlüme taht kuran gelmiş geçmiş en absürt karakterin aldığı her sahnede Hideaki Sorachi böyle bir karakter tasarladığı için ona teşekkür ediyorum :)


ElizabethElizabeth dünyadışı insan medeniyetinden gelme ördek kılıklı bir uzaylıdır. Aslında ne idüğü belirsiz bir karakter. Bazen içinden yapımcının gözleri de çıkıyor.Medeniyetinin kuralları gereği konuşmuyor. Elindeki tabelalar ile iletişim kuruyor hatta onunla savaşıyor. Zura ile takılan Elizabeth ile ilgili güzel bir arc mevcut. Hani aslında ne olduğu ile ilgili :D
Kötüler

Baba kötümüz Takasugi ShinsukeTakasugi Shinsuke'nin işi için bir çok sıfat söyleyebiliriz. Samuray, terorist ve korsan. Kurduğu Kiheitai adlı bir grup ile iş yapmakta.

Geçmişine baktığımızda Gintoki ve Zura ile aynı dojoda eğitim görmüş hocasına hayran bir çocuk. İstila Direniş Savaşında onlarla birlikte silah arkadaşlığı yapmış iyi bir samuray. Anladığımız kadarı ile hayran olduğu bir insanı öldürdükleri için hükümetten nefret ediyor. Zamanla bu nefreti yayılmış ve zıvanadan çıkmış. Dünyayı ve her şeyi yok etmek isteyen bir psikopat.Gintoki ile olan ilişkisi ilgi çekici... Kişilik ve samuray yetenekleri birbirlerine benzese de birbirleri ile iyi anlaşamıyorlar. Arkadaşlık boyutlarını yer yer flashbacklerde görebiliyoruz. Bakufu (Gintamanın gelmiş geçmiş en ciddi arcıdır) arcta ikisinin düşmanlara aynı repliği kullanması çok ilginçti. Hatırlatmak gerekirse replik: Cehennemde hocama selam söyle!
Ancak adını hatırlamadığım bir kötü geçici yan karakter şöyle demişti. İkisi de aynı adam tarafından eğitilmiş. Ancak birisi hocasının yolundan ilerlerken diğeri hocasının öğretilerinin tam tersini yapmakta.Kihetai üyelerinden Kamui'den sonra bahsedeceğim.KamuiKagura'nın ağabeyi. Güçlü bir Yato. Yato klanı gücü ve kanındaki savaşma arzusu nedeni ile dağılmış bir klan. Kamui de içindeki bu öldürme arzusu içinde boğulmuş bir manyak. Şimdilik adını hatırlayamadığım büyük bir uzay korsan grubunda bölük kaptanı.

Kendisinden daha güçlü birisini arayıp onla dövüşüp öldürme gibi sapıkça huyları var. Kagura'yı güçsüz olarak görüp onu umursamadığını görebilmekteyiz.Yoshiwara arcta Geceler Kralı Houseni yenen Gintoki'yi yeni hedefi yapmış vaziyette. Bire bir vs attıkları olmadı hiç ancak ilerde eğer Sorachi sensei üşenmez de ciddi bir arc yaparsa ekşınlı bir kapışmalarını görebiliriz. Tabi biraz mantık dışı... Gintoki ne kadar iyi bir samuray olursa olsun bunlar Yato affetmez... Housen vs Gintoki mantık sınırlarını çok zorlamadı ama belli olmaz.

--- Seride önemli arclarda Jiraiya, Housen gibi baba kötüler mevcut ancak onlardan bahsetmeyeceğim.

Kiheitai üyeleriTakechi Henpeita: Bir başka sapık... Ancak bazen yaptığı Takasuki taklitleri çok komik oluyor. Özellikle 2015'te Kuroko no Basuke Parodi arc'ındaki çok fenaydı :D Takasuki sahneye çıkacak diye çok sevinmiştim :DKawakami Bansai: Otsuu-cahın saçma şarkılarının yaratıcısı olan bir ninja.. Ninja diyebilirim çünkü gitar teline benzer bir şey kullanıyor dövüşlerde. Shinsengumi Krizi arcında ciddi şekilde görebildiğimiz karakter çift mesleği bakımından ilginç birisi :)Kijima Matako: Silah kullanan bir bayan. Takasugi hayranı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Takechi Henpeita'nın Takasuki taklitlerine kanması çok komik oluyor :D
Bahsedeceğim karakterler bu kadar... Gintama için genel görüşlerimi belirtip sohbeti bitireceğim:

Gelmiş geçmiş en orijinal anime demiştim. Kendine has dünyası senaryodaki absürtlükler ve tezatlıklar... Tamamen kendisine has bir yapım... Bir bölüm çok saçma başlayıp acayip derin bitebiliyor. En iyi dövüşleri de görüyorsunuz en belden aşağı esprileri de. Beş dakikada tüm anime türlerini izlettiriyor size.

Gintamaya başlamak isteyenler için iki uyarım var: İlki pes etme! İzlemeye devam et! Karakterler çok ilginç ve absürt olduğu için alışmanız vakit alıyor. İlk 80 bölümü 6 ayda sonraki 80 bölümü bir haftada izlediğiniz bir seri. O yüzden pes etmeyin!İkincisi parodileri anlamak için bayağı bir anime bilgisi, Japon tarihi ve Japon TV - siyaset günceli bilmeniz gerekir. Anime sizi gene eğlendirir ancak çoğu parodiyi anlamazsınız. Bu yazıyı yazarken yayınlanan son arcta bile Psycho Pass göndermesi vardı izlemezseniz anlamazsınız.Ve bir kafedesiniz. Oturmuş arkadaşlarınızla sakince kahvenizi içiyorsunuz. Arka tarafta bir masaya yerleşmiş +25 yaşlarında üç bayan kocaman kahkahalarla yerlerde yuvarlanıyorsa bilin ki Gintama konuşuyorlardır (True story :D )

Gintama benim için çok özel bir seri... Sayfalarca yazmama rağmen hala yazmayı unuttuğum bir sürü şey olduğuna eminim... Bazı karakterler bazı arclar ya da bazı sahneler yazma ile de anlatılmıyor. Animeyi iyice bilmeli karakterleri özümsemeli... Gerçek tadını işte o zaman veriyor.Umarım Gintamayı anlayarak izler onu en az benim kadar çok seversiniz. Sabırla okuyanlara teşekkürler :)

6 yorum:

 1. İki yaziyi da ust uste okudum. :D Kalemine saglik. :) İncelemeye, tanitmaya hic cesaret edemedigim bir anime. Ne kadar anlatirsam anlatayim hep bir seyler eksik kalacakmis gibi geliyor. :(

  YanıtlaSil
 2. İki yaziyi da ust uste okudum. :D Kalemine saglik. :) İncelemeye, tanitmaya hic cesaret edemedigim bir anime. Ne kadar anlatirsam anlatayim hep bir seyler eksik kalacakmis gibi geliyor. :(

  YanıtlaSil
 3. True story... Anlatılmaz yaşanır diyorum izlemediğim ama izleyen bir çok insandan daha fazla bilgim olduğu bir seri kimlerin sayesinde acaba :D çok güzel bir tanıtım olmuş eline sağlık :*

  YanıtlaSil
 4. yani GinTama izlemeyenler için komedi izleyenler için dram sahneleriyle meşhurdur....

  YanıtlaSil
 5. izlemeyenler bu tanıtmı okuyup bir daha düşünsün :D

  YanıtlaSil